Forum Dyskusyjne NFZ

strona z dyskusjami i informacjami
Teraz jest Śr gru 19, 2018 11:46 am

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 61 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: Cz cze 19, 2008 7:20 pm 
Super Specjaliści

Lokalizacja: Lubuski OW NFZ - Zielona Góra - Wydział Informatyki
Uwagi do
ICD-9 CM,
przystosowanej do potrzeb finansowania w systemie JGP
przez Narodowy Fundusz Zdrowia

http://www.nfz.gov.pl/new/index.php?kat ... r=3271&b=1

Kodyfikacja ta będzie używana od 1 lipca 2008r. do kodowania udzielonych procedur medycznych w trakcie realizacji świadczeń zdrowotnych w każdym trybie, rodzaju i zakresie (nie tylko w ramach leczenia szpitalnego - a rozliczanego wg Jednorodnych Grup Pacjentów). Dlatego należy ją wdrożyć w oprogramowaniu używanym przez świadczeniodawców do rejestracji udzielonych świadczeń zdrowotnych. Gdyż w myśl dokonanej zmiany w rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów z dnia 17 stycznia 2008 r. w sprawie określenie wzorów formularzy sprawozdawczych... (Dz. U. Nr 36, poz. 202 ze zm.), ta wersja będzie podstawą do sprawozdawczości statystycznej.

Z poważaniem
Dariusz Michalak

"Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia."

Tytuł:
PostNapisane: Cz cze 19, 2008 8:39 pm 
Super Specjaliści

Darku pytanie (tak wygląda mój urlop :D )

Zakres : STM

-------------------------------------------------------------------------------------
Produkt jednostkowy : 5.13.00.2315011 Całkowite Opracowanie I Odbudowa Ubytku Zęba Mlecznego

Do tej pory stosowano procedurę 23.1513 (ICD9). Teraz jak zdążyłem zauważyć takiej procedury nie ma. Jaką procedurę należy stosować przy w/w produkcie jednostkowym ?

-------------------------------------------------------------------------------------

Produkt jednostkowy : 5.13.00.2301010 Badanie Lekarskie Stomatologiczne Z Instruktażem Higieny Jamy Ustnej 1 Raz W Okresie 12 Miesięcy Z Wprowadzeniem Zapisu W Dokumentacji (Obejmuje Instruktaż Higieny Jamy Ustnej)

Czy w tym produkcie należy wykazać 2 procedury ICD9:
23.0101 (Badanie lekarskie stomatologiczne)
23.08 (Instruktaż higieny jamy ustnej)

PostNapisane: Pt cze 27, 2008 3:32 pm 
Początkujący

Niebawem zostanie opublikowana, odrębnym komunikatem, kolejna wersja pliku klasyfikacji (poprawki). Oznacza to, że zostaną uzupełnione ew. błędy i braki. Jak pisał Darek Michalak klasyfikacja została opracowana przez NFZ i będzie darmowa dla wszystkich.
Nie jest to klasyfikacja w wersji opublikowanej przez Vesaliusa.

Tytuł:
PostNapisane: So cze 28, 2008 5:47 pm 
Specjaliści

Oto błędy, jakie znaleźliśmy dotychczas:

Powtórzenia w kategorii szczegółowej:

39.979 Perfuzja - inne
39.979 Perfuzja nieokreślona inaczej
80.521 Chemonukleoliza krążka międzykręgowego - na poziomie szyjnym
80.521 Chemonukleoliza krążka międzykręgowego - na poziomie piersiowym
80.521 Chemonukleoliza krążka międzykręgowego - na poziomie lędźwiowym

Powtórzenia w kategorii głównej i szczegółowej:

100.01 Znieczulenie ogólne dotchawicze z monitorowaniem rozszerzonym średniodługie 100.01 Znieczulenie ogólne dotchawicze z monitorowaniem rozszerzonym (do 2 godzin)
100.10 Znieczulenie całkowite dożylne - krótkie 100.10 Znieczulenie całkowite dożylne (do 30 minut)
100.11 Znieczulenie całkowite dożylne - średniodługie 100.11 Znieczulenie całkowite dożylne (od 30 minut do 60 minut)
100.12 Znieczulenie całkowite dożylne - długie 100.12 Znieczulenie całkowite dożylne (powyżej 60 minut)
100.21 Znieczulenie podpajęczynówkowe - krótkie 100.21 Znieczulenie podpajęczynówkowe (do 2 godzin)
100.22 Znieczulenie podpajęczynówkowe - średniodługie 100.22 Znieczulenie podpajęczynówkowe (powyżej 2 godzin)
100.31 Znieczulenie zewnątrzoponowe - krótkie 100.31 Znieczulenie zewnątrzoponowe (do 2 godzin)
100.32 Znieczulenie zewnątrzoponowe - średniodługie 100.32 Znieczulenie zewnątrzoponowe (powyżej 2 godzin)
100.33 Znieczulenie zewnątrzoponowe ciągłe - średniodługie 100.33 Znieczulenie zewnątrzoponowe ciągłe (od 2 do 4 godzin)
100.34 Znieczulenie zewnątrzoponowe ciągłe - długie 100.34 Znieczulenie zewnątrzoponowe ciągłe (powyżej 4 godzin)
100.41 Znieczulenie splotów i nerwów obwodowych - krótkie 100.41 Znieczulenie splotów lub nerwów obwodowych (do 2 godzin)
100.42 Znieczulenie splotów i nerwów obwodowych - średniodługie 100.42 Znieczulenie splotów lub nerwów obwodowych (powyżej 2 godzin)
100.51 Sedacja i nadzór intensywny - krótkie 100.51 Sedacja i nadzór intensywny (do 2 godzin)
100.61 Wkłucie kaniuli do tętnicy 100.61 Założenie cewnika do tętnicy
100.62 Założenie cewnika zewnątrzoponowego 100.62 Założenie cewnika do żyły centralnej

Niepełny wpis:
39.9 Inne zabiegi na naczyniach krwionośnych 39.97

Wrzucam to też w Excelu.

Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.

Tytuł:
PostNapisane: Wt lip 01, 2008 10:36 am 
Specjaliści

Kiedy można się spodziewać poprawionej wersji słownika?

Tytuł:
PostNapisane: Śr lip 02, 2008 4:40 pm 
Początkujący

Prosimy o informację kiedy ukażą się poprawione i spójne wersje katalogu ICD9CM 5.0 oraz pliku parametryzującego do aplikacji grupera JGP
oraz czy będą uwględnione poniższe rozbieżności:
1. literówki w pliku parametryzującym
06.4 C
37 312
48.5 B
50.0 N
80.6 W
2.braki i różnice w katalogach (są w pliku parametryzującym, nie ma w ICD9 5.0)
06.59
07.09
07.191
07.192
07.193
07.194
07.199
31.791
33.231
33.232
33.239
33.273
40.40
40.50
55.399
55.519
56.09
57.491
68.159
69.499
71.099
76.771
80.522
80.523
81.511
81.512
82.851
82.859
82.861
82.869
84.129
87.031
87.032
88.011
88.012
88.723
88.724
88.758
88.761
89.611
89.619
99.971
99.972
3.uszczegółowienia w icd9 5.0
45.16

PostNapisane: Śr lip 02, 2008 5:20 pm 
Początkujący

Dariusz.Michalak napisał(a):
"w myśl dokonanej zmiany w rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów z dnia 17 stycznia 2008 r. w sprawie określenie wzorów formularzy sprawozdawczych... (Dz. U. Nr 36, poz. 202 ze zm.), ta wersja będzie podstawą do sprawozdawczości statystycznej."

Szukam i szukam i jakoś tej zmiany nie mogę znaleźć
a jest to o tyle istotne bo nie jest jasne czy tą "nową" klasyfikację należy stosować w lecznictwem szpitalnym gdzie jest wymagana do rozliczeń (z uwagą co z kartą statystyczną) czy też np w ambulatoryjnym lecznictwie specjalistycznym.

PostNapisane: Śr lip 02, 2008 7:34 pm 
Super Specjaliści

dariusz.bak napisał(a):
"w myśl dokonanej zmiany w rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów z dnia 17 stycznia 2008 r. w sprawie określenie wzorów formularzy sprawozdawczych... (Dz. U. Nr 36, poz. 202 ze zm.), ta wersja będzie podstawą do sprawozdawczości statystycznej."

a jest to o tyle istotne bo nie jest jasne czy tą "nową" klasyfikację należy stosować w lecznictwem szpitalnym gdzie jest wymagana do rozliczeń (z uwagą co z kartą statystyczną) czy też np w ambulatoryjnym lecznictwie specjalistycznym.

Witam
Moja wypowiedź

odnosiła się do faktu, że wskazana jest konkretna klasyfikacja (druga) a w projekcie jest wykreslona a zapis powinien być "obowiązująca", aby nie było konieczności co zmiana wesji zmieniać rozporządzenia.
To jest chyba logiczne.

Nowa - obowiązująca - klasyfikacja ICD 9 CM ma dotyczyć wszystkich (sfer życia, do których kodyfikacja ta jest wykorzystywana) raportów statystycznych dla GUS (przekazywanych poprzez wojewódzkie instystucje zdrowia publicznego), dla płatników (w tym NFZ),
MZ, centralnych i wojewódzkich organów rządowych i samorządowych, Intytutu Medycyny Wsi, itp.
oraz systemów szpitalnych (w tym jest to związane z kartą statystyczną leczenia szpitalnego, bo jest ona wynikiem leczenia szpitlanego a przez to podstawą do wyznanicza w systemie JGP danej grupy) i ambulatoryjnych do ewidencjonowania udzielonych procedur medycznych pacjentowi.

Faktycznie - na to już prędzej odpowiadałem na podobne pytanie na Forum, ale nic nie szkodzi powtórzyć to troszkę bardziej opisowo.
Mam nadzieję, że rozwiałem wątpliwości.

Z poważaniem
Dariusz Michalak

PostNapisane: Śr lip 02, 2008 7:34 pm 
Super Specjaliści

dariusz.bak napisał(a):

Witam
Moja wypowiedź

odnosiła się do faktu, że wskazana jest konkretna klasyfikacja (druga) a w projekcie jest wykreslona a zapis powinien być "obowiązująca", aby nie było konieczności co zmiana wesji zmieniać rozporządzenia.
To jest chyba logiczne.

Nowa - obowiązująca - klasyfikacja ICD 9 CM ma dotyczyć wszystkich (sfer życia, do których kodyfikacja ta jest wykorzystywana) raportów statystycznych dla GUS (przekazywanych poprzez wojewódzkie instystucje zdrowia publicznego), dla płatników (w tym NFZ),
MZ, centralnych i wojewódzkich organów rządowych i samorządowych, Intytutu Medycyny Wsi, itp.
oraz systemów szpitalnych (w tym jest to związane z kartą statystyczną leczenia szpitalnego, bo jest ona wynikiem leczenia szpitlanego a przez to podstawą do wyznanicza w systemie JGP danej grupy) i ambulatoryjnych do ewidencjonowania udzielonych procedur medycznych pacjentowi.

Faktycznie - na to już prędzej odpowiadałem na podobne pytanie na Forum, ale nic nie szkodzi powtórzyć to troszkę bardziej opisowo.
Mam nadzieję, że rozwiałem wątpliwości.

Z poważaniem
Dariusz Michalak

PostNapisane: Śr lip 02, 2008 7:57 pm 
Super Specjaliści

Dziękuję za zgłaszanie uwag.

Z poważaniem
Dariusz Michalak

Tytuł:
PostNapisane: Cz lip 03, 2008 11:39 am 
Super Specjaliści

Proszę o odpowiedź kiedy NFZtowska klasyfikacja ICD9 będzie obowiązywać w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej ?? oraz kiedy będą wypuszczone poprawki zgłaszane przez świadczeniodawców ??

Tytuł:
PostNapisane: Cz lip 03, 2008 12:22 pm 
Super Specjaliści

pawel.olejnik napisał(a):
Proszę o odpowiedź kiedy NFZtowska klasyfikacja ICD9 będzie obowiązywać w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej ?? oraz kiedy będą wypuszczone poprawki zgłaszane przez świadczeniodawców ??

Witaj Paweł

Odpisywałem na to już kilkatrotnie. Patrz wyżej.

Trwają prace nad poprawkami zgłoszonymi przez Państwo.

Z poważaniem
Dariusz Michalak

Tytuł:
PostNapisane: Cz lip 03, 2008 1:06 pm 
Super Specjaliści

Cytuj:

O ile dobrze rozumiem obowiązuje ona od 1 lipca 2008r. To ja się zapytam jak mają ewidencjonować świadczenia stomatolodzy , którzy wykonują produkt jednostkowy o którym pisałem wyżej (jako zgłaszany problem) ?

Tytuł:
PostNapisane: Cz lip 03, 2008 1:08 pm 
Super Specjaliści

pawel.olejnik napisał(a):
Cytuj:

O ile dobrze rozumiem obowiązuje ona od 1 lipca 2008r. To ja się zapytam jak mają ewidencjonować świadczenia stomatolodzy , którzy wykonują produkt jednostkowy o którym pisałem wyżej (jako zgłaszany problem) ?

Problem zgłoszony do C NFZ.
Przepraszam, że Ci predzej nie odpisałem.
Uwazam, że tam powinno zostac tak jak było.

Z poważaniem
Dariusz Michalak

Tytuł:
PostNapisane: Cz lip 03, 2008 1:13 pm 
Super Specjaliści

Cytuj:
Problem zgłoszony do C NFZ.
Przepraszam, że Ci predzej nie odpisałem.
Uwazam, że tam powinno zostac tak jak było.

Dziękuje za informacje > jest ona na wagę złota bo nie ukrywam , że duża częśc praktyk prowadzi komputerową ewidencję świadczeń w czasie rzeczywistym :D

Ja też uważam , że powinno być dalej:
23.1513 dla produktu 5.13.00.2315011
oraz zmienione nazewnictwo procedury 23.0101 (... wraz z instruktażem).

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 61 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]